Ücretsiz (Let’s Encrypt) SSL Aktif Etme

Bir web site hayaliniz vardı kurdunuz ettiniz ama bir şey dikkatinizi çekti. Yukarıda ki kilit işaretinin üzerinde çizgi var veya kırmızı yanıyor. Merak etmeyin bu durumu beraber çözeceğiz hemde çok kolay bir şekilde.

Artık çoğu firma tarafından verilen ve hostinge tanımlı olan bu ücretsiz SSL, sizlere yeşil kilidin kapısını aralıyor hemde bunu çok sadece bir kaç tıkla.

İhtiyacımız olan şeyler;

  • Bir tane hosting
  • Bir tane mouse

Sizlere bu durumu Cpanel üzerinden anlatacağız. Plesk panelde de aşağı yukarı karşılaşacağınız ekran aynı merak etmeyin. İlk önce Cpanel’e giriş yapıyoruz. Aşağı doğru kaydırıp Güvenlik kategorisine geliyoruz.

Mavili kilit işareti olan Let’s Encrypt SSL butonuna tıklıyoruz.

Üst kısım genelde boştur. Direkt alt kısma inip Issue a new certificate alanına geliyoruz ve Issue butonuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan bu ekranda SSL sertifikamızın hangi alanları kapsamasını istediğimizi soruyor. Tavsiyem her yeri kapsaması yönünde olacaktır.

Daha sonra alt kısımda http-01 seçeneği seçili kalabilir ve Issue butonuna tıklıyoruz.

Bundan sonra ki süreçte sunucunuz arka planda apache gibi uygulamaları tekrardan başlatarak SSL sertifikanızı aktifleştirecektir.

Bu kadar basit olan ücretsiz SSL sertifikasını aktifleştirmeyi sizlerle paylaştık. Aklınıza takılan veya yardıma ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir şey var ise de yorumlarda buluşalım 🙂

Likes:
0 0
Views:
1
Article Categories:
CpanelGenelPlesk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir